انجمن شطرنج ایران
مزیت های دو اسب - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (http://irchess.com)
+-- انجمن: اخبار و مقالات (/forumdisplay.php?fid=62)
+--- انجمن: مقالات (/forumdisplay.php?fid=64)
+--- موضوع: مزیت های دو اسب (/showthread.php?tid=1810)

مزیت های دو اسب - Admin - ۳۰-آذر-۹۸ ۱۲:۰۴ صبح

[تصویر:  attachment.php?aid=841]
دو فیل فعال در کنار یکدیگر یک نیروی بسیار قوی را بوجود می آورند.
در واقع، محدوده طولانی که فیل را قادر می سازد تا در تمام صفحه حضور داشته باشد و به طور همزمان هم در حمله و هم در دفاع به کمک بیاید. (هرچند از این نکته غافل نشویم در کنار این نقطه قوت فیل، نقطه ضعف آن نیز فقط بودن در خانه های سفید و یا فقط سیاه می باشد) در حالی قدرت دو فیل یک مفهوم شناخته شده است، بازیکنان فراموش کرده اند که دو اسب نیز می تواند یک نیروی تهاجمی ترسناک را تشکیل دهند. به خاطر حرکات منحصر به فرد خود، اسب به طور غیرقابل باورنکردنی می تواند مشکل ساز باشد و هجوم به دژهای مستحکم دفاعی غیرقابل نفوذ از مهم ترین نکته اسب می باشد. در این مقاله من میخواهم به قدرت [اغلب دست کم گرفته شده] اسب اشاره کنم. ما با یکی از بازی های مورد علاقه من در تمام دوران، جواهر نسبتا ناشناخته ای که باید به باور برسد، شروع می کنیم.

در یکی از کتابچه های آموزشی خود، استاد بزرگ "یوجین زنسکو-بروسکی" (1954 - 1884) اظهار داشت:« بازیکنان بی تجربه یک ترس از [اسب] دارند که به نظر می رسد بخاطر اسرارآمیز بودن، مبهم و شگفت آور بودن در قدرت آن شکل پذیرفته است. حال باید پذیرفت که اسب دارای ویژگی های قابل توجهی است که شایسته احترام است و بعضی اوقات باعث غافلگیری بازیکنان نیز می شود.» [تصویر:  phpTGmPsw1.jpeg]
در حالی که اسب در صفحه 64 خانه ای شطرنج شروع به مانور دادن و ابتکار عمل دست می زند، فیل بدون هیچ فایده ای فقط نظاره گر است و هنگامی که فیل قصد دخالت در صفحه بازی را دارد، توسط رخ اعدام می شود!
یک ماه پیش، من "لوک وان ولی" در LCC (مسابقات شطرنج لندن) را در این شروع مواجه شدم. نیاز مبرم به یک پیروزی برای ادعا برای جوایز بالا وجود داشت. من سعی کردم از وضعیت فعلی موقعیت سوارها را در نظر بگیرم و پوزیسیون را تحلیل کنم. در حرکت 12، ما عدم تعادل را مشاهده کردیم.

همان طور که می بینید، اسب می تواند نقش موضعی نزدیک و نامحسوسی را انجام دهد. بهره برداری و اعمال تاکتیک های قهرمانی در هر زمانی! این جای تعجب نیست، پتانسیل دو اسب متمرکز، هماهنگی با مهره های سنگین، بی حد و حصر است. این بازی را تماشا کنید:

چه چیزی باید گفت؟ نه فیل، نه رخ و نه وزیر می تواند نزدیک به دژ مستحکم دفاعی سیاه بشود با این وجود، این اسب ها بودند که در یک چشم به هم زدن همه چیز را از بین بردند.
[تصویر:  phpwr9nh511.jpeg]
اسب یک مهره ویژه است؛ حرکات جنبشی در صفحه، نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارد، شیوه متفاوت تعامل با دیگر مهره ها و زمانی که دو اسب با یکدیگر هماهنگ شوند معمولا یک موهبت است به جای یک بار سنگین. نظر شما درباره این مقاله چیست؟ نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.