انجمن شطرنج ایران
سوالات شطرنجی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (https://irchess.com)
+-- انجمن: مربیگری (/forumdisplay.php?fid=70)
+--- انجمن: شطرنج مدرن (/forumdisplay.php?fid=130)
+--- موضوع: سوالات شطرنجی (/showthread.php?tid=1883)

سوالات شطرنجی - VvmahdivV - ۱۶-اسفند-۹۹ ۰۲:۲۵ عصر

سلام ب همگی

چند تا سوال از من شده ک سعی میکنم همشون رو ب نوبت جواب بدم.

اول اینکه از بین سوالا متوجه شدم ک ی اشتباه خاص در مورد شروع‌بازی بین خیلیها رایجه. چند نفر از من پرسیدن ک چند تا شروع‌بازی رو باید بلد باشن؟

ببینید دوستان، در سطح پایینتر از استادی، تعداد واریانتها و شاخه‌هایی ک بلدید، در مقابل اینکه چقدر میتونید منطق پشت حرکاتها رو بفهمید، واقعا چندان اهمیتی نداره. خوبه ک شروع‌بازیهای متنوعی رو بلد باشید اما از اون مهمتر اینه ک بفهمید چرا دارید فلان حرکت رو بازی میکنید.

اجازه بدید مثال بزنم.

[تصویر:  attachment.php?aid=948]
[size=medium]
سالها بود ک در شاخه کلاسیک نیمزوهندی(4Qc2)، حرکت اصلی سیاه در حرکت ششم b6 بود اما چند سال پیش، آناند حرکت d5 رو (ک سالها حرکت دقیقی محسوب نمیشد) مجددا ب این شروع بازگردوند و الان هر دو حرکت d5 و b6 تقریبا ب ی اندازه متداول هستن.

تا اون موقع تصور میشد ک بعد از
1.d4 Nf6
2.c4 e6
3.Nc3 Bb4
4.Qc2 O-O
5.a3 B.c3
6.Q.c3 d5
7.c.d5
دورنمای پوزیسیون سیاه خوب نیست چون الان روی صفحه، ساختار پیاده‌ای گامبی وزیر ناپذیرفته رو داریم ک البته سیاه فیل بسیار خوب سیاهرو خودش رو ک نقش دفاعی عالی برای جناح شاهش داره و ضمنا میتونه برای ضدحمله ب مرکز سفید ب کار گرفته بشه، از دست داده.

اما چرا اینجا d5 حرکت خوبیه؟
ب پوزیسیون بالا نگاه کنید. نوبت سیاهه. سیاه باید چجوری در d5 پیاده‌اش رو پس بگیره؟

با عرض پوزش ب خاطر سوال گول‌زننده من. میخواستم شما هم همون اشتباهی رو مرتکب بشید ک همه تا قبل از نوآوری آناند مرتکب میشدن. در واقع همه شطرنجبازها حتی اساتید گمون میکردن ک توی این وضعیت، سیاه باید در d5 پس بگیره اما آناند حرکت !Ne4 رو پیدا کرد ک بعد از حرکت وزیر سفید، حالا سیاه e.d5 خواهد کرد.

دقت کنید ک اگر سیاه در حرکت هفتم e.d5 کنه اونوقت همون مشکلی پیش میاد ک الان بهش اشاره کردم. سیاه ساختار گامبی وزیر ناپذیرفته رو داره (ارتودکس تعویضی، ساختار پیاده‌ای کارلزباد) منتها بدون فیل سیاهرو خودش. و ضمنا حالا سفید میتونه با Bg5 ادامه بده در حالیکه با حرکت بینابینی Ne4، سفید دیگه این گزینه رو هم از دست داده.

ممکنه بگید خب سیاه ک مجبور نیست با پیاده پس بگیره، میتونه N.d5 کنه.

باید بگم ک اگر سیاه با N.d5 ادامه بده هم اونوقت
8.Qc2 Nc6
9. Nf3
فیل سفیدرو سیاه هنوز مشکل گسترشی داره و پیاده e6 مسیرش رو مسدود کرده.

خب، پس سیاه با کمک نوآوری آناند مسیر فیل سفیدرو خودش رو باز کرده و اسبش هم با کسب تمپ فعال شده و در e4 نشسته.

در واقع حرکت d5 حرکت بسیار خوبیه چون ب جز مزایایی ک گفتیم، ی حسن بزرگ دیگه هم داره:
درسته ک سفید توی شاخه کلاسیک، برتری دوفیل داره و ساختار پیاده‌ایش هم سالمه اما غالبا در گسترش عقب میمونه و ب همین خاطر، تلاش برای باز کردن مرکز، گزینه‌ای بسیار معقول و منطقی برای سیاهه و در اینجا سیاه با انجام d5 اولین گام رو برای گشودن مرکز برداشته.

با همین مثال ساده میبینید ک درک منطق نهفته در حرکتهای شروع‌بازی واقعا مهمه و در اولویت. چندان مهم نیست ک 10 تا شروع‌ حفظ هستید یا 3 تا. مهم اینه ک هر شروعی رو ک بازی میکنید، "بفهمید". دانش تئوریک همه شطرنجبازها در شروع‌بازی بالاخره ی جا ب پایان میرسه و تازه در اون لحظه است ک عیار بازی اون شطرنجباز مشخص میشه. برای ساده شدن مثالمون بیاید فرض کنیم ک ی نفر تا d5 رو از حفظ باشه و بازی کنه اما وقتی ندونه ک چرا d5 حرکت خوبیه و چرا انجامش داده، ممکنه با حرکتهای e.d یا N.d5 ادامه بده و ب مشکل بخوره. عینا همین مثال رو میشه در مورد کسانی زد ک تا حرکت 12، 15 یا 19 ی شروع‌بازی خاص رو صرفا حفظ کردن. ب محض اتمام معلومات تئوریک و حفظی، حالا شطرنجباز باید قادر باشه حرکات منطقی‌ای رو ک پوزیسیون "می‌طلبه" پیدا کنه....وگرن قاعدتا چون نمیدونه با پوزیسیونی ک ایجاد کرده چکار باید بکنه، ممکنه خیلی زود تمام رشته‌ها رو پنبه کنه.

شما هم حتما تجربه مشابه این رو دارید:
چند نفر از دوستان شطرنجیتون رو میشناسید ک فرضا تا حرکت 20 دفاع سیسیلی، واریانت پیاده سمی رو بلدن اما در حرکت 25 تسلیم میشن؟

پس یادمون باشه ک مهمترین و اولین نکته، کیفیت آموخته‌هاست و کمیت اونها در جایگاه دوم اهمیت قرار داره.