انجمن شطرنج ایران
شطرنجم را چگونه قوی کنم؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (https://irchess.com)
+-- انجمن: مربیگری (/forumdisplay.php?fid=70)
+--- انجمن: آموزش (/forumdisplay.php?fid=71)
+--- موضوع: شطرنجم را چگونه قوی کنم؟ (/showthread.php?tid=641)

شطرنجم را چگونه قوی کنم؟ - aminmasomy - ۱۰-دي-۹۲ ۰۱:۲۰ صبح

مغز و پرداش و شطرنج : سلام لازم دیدم یکسری نکات روانشناسی سودمند که استادی در 15 سالگی رو ممکن میکنه بگم ! تاحالا دیدید کسی که پیانو میزنه یا تایپ حرفه ای میکنه اینکارو بدون نگاه به صفحه کیبورد انجام میده و جالب ایجاست همزمان صحبت هم میکنه ! و اصلن اشتباه هم نمیکنه ! اینکار چگونه امکان داره؟ خب نکاتی از کتاب روانشناسی هیلگارد دانشگاهی به طور خلاصه بیان میکنم کارهایی که ما انجام میدیم اعم از تایپ کردن و رانندگی ابتدا در بخش هوشیاری مغز قرار دارد و نیاز به تمرکز دارد اما.. بعد از مدتی این کارها از هوشیاری خارج شده و به ناهوشیار سپرده میشود و به طور کاملن خودکار انجام میشود و به همین علت تایپیست حرفه ای دیگر به صفحه کلید نگاه نمی کند و یا راننده حرفه ای دیگر از حرکت با سرعت زیاد نمی ترسد و... خوب حالا در رابطه با شطرنج هم همینطور می باشد در ابتدا ذهن ما نیاز به تمرکز بسیار زیادی دارد برای تجزیه و تحلیل حرکت ها و همچنین نمیتواند تمام دانش های شطرنجی را در بازی به کار ببرد اما با تمرین این کار به طور خودکار انجام شده و نیاز به تمرکز چندانی ندارد و به محض دیدن یک پوزیسیون به طور خودکار محاسبه ها در مغز به طور کاملن سریع انجام شده و اولین حرکت که به ذهن میرسد بعد از دیدن پوزیسیون حرکت بسیار سطح بالاییست توصیه میکنم به جای خواندن کتاب های زیاد بیشتر بازی کنید و تجزیه و تحلیل را خودتان انجام بدید نه از روی کتاب طوطی وار بخوانید ! و بعد از اینکار به دنبال دانش شطرنجی باشید و بازهم ان هارا نیز با تمرین ....

RE: شطرنجم را چگونه قوی کنم؟ - mohsen987 - ۱۰-دي-۹۲ ۱۲:۴۸ عصر

دوست من برای قوی تر شدن شطرنج باید تا میتونید بازی کنید Thumbsupsmileyanim