انجمن شطرنج ایران
درجات شطرنجبازان - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (https://irchess.com)
+-- انجمن: مربیگری (/forumdisplay.php?fid=70)
+--- انجمن: آموزش (/forumdisplay.php?fid=71)
+--- موضوع: درجات شطرنجبازان (/showthread.php?tid=92)

درجات شطرنجبازان - mohammadi - ۲۹-آذر-۹۱ ۰۱:۴۸ عصر

قدرت هر شطرنجباز با امتیازی موسوم به ریتینگ (به انگلیسی : Rating) مشخص می‌شود. این عدد بر اساس بازیهای رسمی انجام شده هر بازیکن تعیین می‌شود و هر سه ماه یکبار توسط فیده منتشر می‌شود. هر یک از فدراسیون‌های ملی نیز ممکن است درجات خاص خود را داشته باشند که در آن کشور مورد پذیرش است.[/i]

[b]درجه‌های شطرنج که توسط فدراسیون جهانی شطرنج اعطا می‌شود:
  • استاد بزرگ عنوانی‌ست که فیده از سال 1950 به شطرنجبازی که به بالاترین سطح مهارت در بازی رسیده‌است اعطا می‌کند. شرط اصلی احراز این عنوان رسیدن به ریتینگ ۲۵۰۰ است. گرچه در سال ۱۹۵۰ تنها ۳۹ نفر به دریافت این لقب مفتخر شدند. اما هم اکنون بیش از ۹۰۰ استاد بزرگ در سراسر دنیا وجود دارند. سرگی کاریاکین از اوکراین با دست یابی به این عنوان در سال ۲۰۰۲ در حالی که فقط ۱۲ سال و ۷ ماه داشت جوانترین استاد بزرگ شطرنج تاکنون است.
  • استاد بین المللی
  • استاد فیده
  • استاد بزرگ زنان این عنوان برای بانوانی که در سطحی میان استاد فیده و استاد بین‌المللی قرار دارند در نظر گرفته می‌شود.
  • استاد بین‌المللی زنان
  • استاد فیده زنان

RE: درجات شطرنجبازان - amir-nobi - ۱۰-دي-۹۱ ۰۷:۳۴ عصر

اگه میشه در باره ی تطابق ریتینگ اینترنتی و ریتینگ رسمی هم توضیحاتی بفرمایید.

RE: درجات شطرنجبازان - Admin - ۱۰-دي-۹۱ ۰۸:۲۸ عصر

نقل قول: اگه میشه در باره ی تطابق ریتینگ اینترنتی و ریتینگ رسمی هم توضیحاتی بفرمایید.
منظورتون دقیقا از رتینگ اینترنتی چیه؟

RE: درجات شطرنجبازان - amir-nobi - ۱۰-دي-۹۱ ۱۰:۳۲ عصر

در بعضی از سایت هایی که میشه در اون ها شطرنج آنلاین بازی کرد سایت برای این که قدرت شطرنج بازها رو نسبت به هم تو اون سایت بسنجه یه جور ریتینگ بهشون میده
سایت
www.chess.com
سایتی هست که حدود 200.000 نفر ایرانی و 6.200.000 نفر از کل جهان توش عضو هستند.
بر فرض من تو اون سایت ریتینگ 1803 دارم.
این مسئله رو از خیلی ها پرسیده ام و جواب های متفاوتی شنیده ام.
در بیشتر مواقع افراد دارای ریتینگ رسمی ای که تو این سایت بازی می کنند ریتینگ اینترنتی شون هم در همان حدودهاست.
مثلا چند نفر که من می شناسم
کسی که ریتینگ رسمی 1793 داره این جا 1830 داره.
کسی که ریتنیگ رسمی 1860 داره این جا 1840 داره.
کسی که ریتینگ رسمی 2050 داره (آقای سعید غنی افشرد از تبریز) تو این سایت 1990 داره.
به هر حال تصور من بر اینه که ریتینگ اینترنتی با خطای 5٪ تا 10٪ می تونه ریتینگ رسمی شخص رو نشون بده.

RE: درجات شطرنجبازان - Admin - ۱۱-دي-۹۱ ۰۹:۴۶ صبح

ممکنه تا حدی نشون بده همونطوری که خودتون مثال زدید!