انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن


نکاتی از کتاب راه استادی در شطرنج
زمان کنونی: ۱۵-آذر-۹۸, ۱۰:۳۸ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: nedabani
آخرین ارسال: nohed
پاسخ ها
بازدید 42123

نکاتی از کتاب راه استادی در شطرنج
نویسنده پیام
کاربر ارزشمند


کاربر ارزشمند

وضعيت : آفلاین
ارسال‌ها: 168
تاریخ عضویت: خرد ۱۳۹۲

اعتبار: 29
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
2 سال
گشايش مورد علاقه
e4
ریتينگ
محل سکونت
رامسر
دلنوشته من

سطح: 12
اعتبار: 19 / 275
مهارت: 56 / 5,226
تجربه: 1 / 100
سپاس ها 74
سپاس شده 253 بار در 164 ارسال

ارسال: #1
نکاتی از کتاب راه استادی در شطرنج
نکات بازی 1 :


نکته اول :
بازیکنی که دارای دو فیل است ، معمولاً هنگامی می تواند از حداکثر قدرت فیل های خود بهره بگیرد که مرکزی نیرومند در اختیار داشته باشد چون چنین مرکزی مانع از آن می شود که حریف ساختمان پیاده ای نیرومندی ایجاد کرده و تحرک و فعالیت دو فیل را کاهش دهد.


نکته دوم :
دفاع های هندی نسبت به گامبی وزیر از انعطاف بیشتری برخوردارند.


نکته سوم :
در هر وضعیتی و به خصوص از آن هایی که یک بازیکن از نظر زمان یا در دست داشتن ابتکار دارای برتری می باشد ولی در ازای آن متقابلاً ضعف هایی نیز داشته باشد ، مهم ترین مسأله برای او آن است که حادتری ادامه را بیابد. چنین ادامه ای اغلب بستگی دارد به توانایی بازیکن برای یافتن حرکاتی که متضمن تهدید هستند.


نکته ی چهارم :
تاکتیک آن قسمت از بازی است که شامل محاسبه ی اتفاقاتی است که به هنگام برخورد سوارها با یکدیگر پیش می آید و هر موقع که چنین مرحله ای فرامی رسد باید شاخه های تاکتیکی را هم تجزیه و تحلیل کرد.

نکته ی پنجم :
در برتری دو فیل ، دو فیل احتیاج به تحرک دارند و مرکز می توند این تحرک را برای آن ها فراهم کند. البته هم باید به قوی ساختن مرکز خود که مانع تحرک فیل ها نشود و هم باید به ضعیف ساختن مرکز حریف که نتواند جلوی فیل ها را سد کند توجه نمود.

نکته ی ششم :
ذخیره ی قوا : در استفاده از سوارها برای ایجاد قوای متمرکز ، بعضی از حرکات مستقیم هستند یعنی مستقیماً برای مقصد معین و معلومی بازی می شوند ؛ بعضی دیگر غیرمستقیم خواهند بود و صرفاً به خاطر تقویت وضعیت صورت می گیرند. و هدف از ذخیره ی قوا ، در دست داشتن مهره های کافی است تا برای هرگونه اتفاقی آمادگی داشته باشند.

نکته ی هفتم :
هر وضعیتی که در آن شاه یا وزیر مستقیماً در مقابل سوار کوچک تر و تهدید کننده ای از حریف قرار گرفته باشد و پیاده ای نیز حایل شاه یا وزیر نباشد وضعیتی بالقوه خطرناک است و عاقلانه آن است که شاه یا وزیر را از تقابل با تهدید غیرمستقیم سوار کوچک تر حریف بیرون بکشیم ، مگر آن که حرکت های دیگری مقدم باشند.

نکته ی هشتم :
بسیج اسب ، یعنی قرار دادن آن در خانه ای که در آن جا برای اتفاقات بعدی لازم خواهد بود.

نکته ی نهم :
در گشایش نیمزوهندی ، سیاه باید همیشه آماده باشد که فیل سیاه رو خود را با اسب وزیر سفید تعویض کند ، در این صورت سیاه می تواند ، یا با دو پشته کردن پیاده های دشمن و یا در دست گرفتن ابتکار ، جبران از دست دادن دو فیل را بکند ، ولی اگر سیاه جبران های مربوطه را نشناسد و از درک آن ها عاجز باشد ، می توان گفت که او دو فیل خود را در مقابل هیچ از دست داده و تنها با نتایج نامطلوب حاصل از آن رو به رو خواهد شد.
۲۱-خرداد-۹۲ ۱۲:۲۹ صبح
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، sina90 ، poryan ، A1_STAR1 ، maradona1986


پیام‌های داخل این موضوع
نکاتی از کتاب راه استادی در شطرنج - nedabani - ۲۱-خرداد-۹۲ ۱۲:۲۹ صبح

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
50 کاربردرحال خواندن این موضوع:
Admin (۶-مهر-۹۵, ۰۵:۴۹ عصر)، mohammadi (۲-تير-۹۲, ۰۸:۵۹ عصر)، salar (۲-ارديبهشت-۹۳, ۰۹:۰۹ عصر)، mass_khn (۲۲-خرداد-۹۲, ۰۱:۱۹ صبح)، bfarzaneh (۱۲-فروردين-۹۳, ۰۲:۲۲ عصر)، saeedjavan (۲۲-دي-۹۵, ۰۲:۲۸ عصر)، poryan (۲۴-مرداد-۹۲, ۰۸:۰۲ عصر)، sina90 (۲۳-خرداد-۹۲, ۱۰:۳۸ عصر)، nedabani (۱۷-تير-۹۳, ۰۳:۳۲ عصر)، meysam_ghalandari (۲۱-خرداد-۹۲, ۰۹:۱۹ عصر)، saeed1970 (۵-تير-۹۲, ۰۷:۴۶ عصر)، nohed (۲۱-تير-۹۲, ۱۱:۰۴ صبح)، m_nasiry@yahoo.com (۱۶-تير-۹۲, ۰۵:۱۱ عصر)، javad (۲۱-تير-۹۲, ۰۹:۳۰ صبح)، iraj (۴-شهريور-۹۲, ۱۰:۴۲ صبح)، mohsen987 (۲۰-آبان-۹۳, ۰۹:۰۲ عصر)، Rioman (۴-مرداد-۹۲, ۰۷:۴۳ عصر)، mm501 (۶-مرداد-۹۲, ۰۸:۰۱ عصر)، erekhshe (۱۶-مهر-۹۵, ۰۹:۲۵ صبح)، علی (۱۹-مرداد-۹۲, ۰۶:۰۸ عصر)، Mohamad (۲۸-شهريور-۹۲, ۰۳:۳۸ عصر)، ali.iut (۱۹-مرداد-۹۲, ۰۳:۱۵ صبح)، kamranp (۲۴-ارديبهشت-۹۵, ۰۳:۲۸ عصر)، yas451 (۲۴-مرداد-۹۲, ۰۹:۲۰ عصر)، alibaba2 (۳۱-شهريور-۹۲, ۰۲:۲۷ عصر)، sahra (۳۱-شهريور-۹۲, ۰۶:۳۲ عصر)، sadegh-2021 (۲۱-مهر-۹۲, ۰۸:۳۰ عصر)، tavakolipourali (۹-مهر-۹۲, ۰۵:۲۴ عصر)، marshaltc (۹-مهر-۹۲, ۰۱:۱۲ عصر)، vr1351 (۲۳-آذر-۹۲, ۰۹:۱۴ صبح)، ahmadabri (۸-آبان-۹۲, ۱۱:۰۱ صبح)، rezarzp (۲۴-آبان-۹۲, ۱۰:۱۹ عصر)، amir1996 (۲۸-آبان-۹۲, ۱۱:۰۴ عصر)، hn-up (۲۹-آبان-۹۲, ۱۰:۵۰ صبح)، hamidbaba (۱-دي-۹۲, ۰۹:۱۴ عصر)، 444 (۶-دي-۹۲, ۱۰:۰۶ عصر)، emamalinasab (۷-دي-۹۲, ۱۲:۵۳ صبح)، mizhbod (۱۲-دي-۹۲, ۰۹:۴۷ عصر)، sinafagh (۲۰-دي-۹۲, ۱۱:۴۳ عصر)، ali23 (۸-بهمن-۹۲, ۰۱:۵۶ عصر)، mayra (۸-مرداد-۹۳, ۰۹:۴۷ عصر)، هادی200 (۲۳-دي-۹۲, ۰۷:۵۵ صبح)، babam (۲۴-دي-۹۲, ۱۰:۴۶ صبح)، gh_jahedi (۲۲-مرداد-۹۴, ۰۹:۴۹ صبح)، shayanhakimi (۱-بهمن-۹۲, ۱۱:۴۹ صبح)، djamal (۲۳-خرداد-۹۳, ۱۰:۵۸ صبح)، hasan2 (۱۰-بهمن-۹۲, ۰۷:۲۰ عصر)، saeedy (۱۳-بهمن-۹۲, ۱۲:۰۸ عصر)، mehdi (۱۵-بهمن-۹۲, ۱۱:۲۰ صبح)، samiarsky (۳۱-ارديبهشت-۹۳, ۰۷:۴۷ عصر)

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
انجمن شطرنج ایران در تلگرام