انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن

مهم:در صورت خرید از سایت اگر فایل برای شما ارسال نشد و یا پیغام تراکنش ناموفق را دریافت کردید حتما از طریق تلگرام با آیدی Kingofcheat@ با مدیریت سایت تماس بگیرید.با تشکر

تفسیر بازی با Fritz
زمان کنونی: ۹-فروردين-۰۳, ۰۲:۲۶ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mohammadi
آخرین ارسال: Admin
پاسخ ها 5
بازدید 22127

تفسیر بازی با Fritz
نویسنده پیام
مدیر ارشد انجمن

مدیر ارشد انجمن

وضعيت : آفلاین

اعتبار: 30
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
7 سال
گشايش مورد علاقه
C4
ریتينگ
دلنوشته من خدمت به هموطنانم افتخار من است

سطح: 14
اعتبار: 16 / 325
مهارت: 75 / 10,808
تجربه: 1 / 100
سپاس ها 152
سپاس شده 289 بار در 164 ارسال

ارسال: #1
تفسیر بازی با Fritz
تفسیر بازی فریتز

طریقه‌ی تفسیر بازی با استفاده از نرم‌افزار فریتز

برای تفسیر یک بازی که وارد برنامه کرده‌اید و لیست حرکات آن را در قسمت Notation یا Score Sheet ملاحظه می‌فرمایید، از منوی Tools روی Analysis بروید، و گزینه‌ی Full Analysis را انتخاب کنید.

- گزینه‌ی Verbose: اگر این گزینه را "تیک" زده باشید، لا به لای تفسیر، از جملات زبان (انگلیسی) استفاده می‌کند. یعنی فقط به ارائه‌ی حرکات و نمادهای تفسیری اکتفا نمی‌کند. مثلاً در جلوی یک حرکت ممکن است نوشته شود: There is nothing better in the position. : حرکت بهتری در پوزیشن وجود ندارد. چنان‌چه تمایلی به مشاهده‌ی این‌گونه جملات ندارید، این گزینه را تیک نزنید.

- گزینه‌ی Graphical: در مواردی که یک مهره (معمولاً پیاده) از طرف چند سوار حریف زیر ضرب قرار گرفته باشد، و همچنین از طرف چند سوار خودی دفاع شده باشد، برای نمایش این فشار و تعادل یا عدم تعادل آن، از فلش‌های رنگی استفاده می‌کند. (این فلش‌ها با فلش‌های دیگری که طرح‌های خوب را نمایش می‌دهند، یا بیان کننده‌ی تهدید حریف در حرکت بعدی هستند، اشتباه نشوند. فلش‌های متعددی با معانی مختلف در فریتز نمایش داده می‌شوند.) در کل به نظر می‌رسد که گزینه‌ی مهمی نباشد!

- گزینه‌ی Training: اگر در بازی، ترکیب (به معنای شترنجی آن) اتفاق افتاده باشد، بعد از پایان تفسیر، هنگامی که در حال مشاهده‌ی بازی هستید، با رسیدن به آن نقطه، برنامه ابتدا حرکت صحیح را از خود شما می‌پرسد، و جواب درست را تا زمانی که خودتان نخواهید به شما نشان نخواهد داد. این کار فرصت خوبی برای تمرین روی ترکیبات شترنج فراهم می‌آورد. البته مشخصاً این کار فقط زمانی معنا دارد که بازی مربوط به شخص دیگری باشد و شما قبلاً آن را ندیده باشید. (مثلاً به صورت یک فایل PGN از سایتی دانلود کرده باشید.)

- گزینه‌ی Opening reference: بالاخره به یک گزینه‌ی خوب و "به درد بخور" رسیدیم. این گزینه را همیشه تیک بزنید، تا اطلاعاتی در مورد بازی‌هایی که قبلاً در گشایش همین بازی صورت گرفته‌اند، و این که کجا حرکت "نوآوری" گشایشی صورت گرفته است (علامت N)، به شما بدهد. این گزینه در ارتباط با دکمه‌ی Referece-DB می‌باشد، که بعداً در مورد آن توضیح خواهیم داد.

- گزینه‌ی Erase old annotations: یعنی تفاسیر و توضیحات قبلی را از لا به لای متن حرکات، در صورت وجود، پاک کن. در صورتی که یک بازی قبلاً به صورت "دستی" یا توسط نرم افزار دیگری تفسیر شده باشد، و بخواهید آن تفاسیر را پاک کنید، و تفسیر فریتز را جایگزین نمایید، این گزینه را تیک می‌زنید.

قسمت side به شما اجازه می‌دهد که در صورت تمایل فقط روی حرکات یکی از طرفین تمرکز کنید و آن‌ها را مورد تفسیر قرار دهید. یعنی اگر طرف دیگر اشتباه هم کرده باشد، به آن توجهی نکنید. گزینه‌های Loser,Winner,Both,Black,White به ترتیب تفسیر را از دید "سفید، سیاه، هر دو، برنده، بازنده" انجام می‌دهند. معمولاً حالت Both انتخاب می‌شود.

در سمت چپ دیالوگ، سه گزینه‌ی بسیار مهم وجود دارد، که در واقع قلب این دیالوگ است.

- گزینه‌ی Calc. time: که همان زمان محاسبه برای هر نیمحرکت است، بر حسب ثانیه. (یک نیمحرکت سفید، همراه یک نیمحرکت سیاه، می‌شود یک حرکت کامل.) برای بازی‌های ساده ممکن است 10 الی 20 ثانیه برای هر نیمحرکت کافی باشد. اما در موارد جدی‌تر اگر می‌خواهید تفسیر دقیق‌تری داشته باشید، باید اعداد بزرگ‌تری انتخاب کنید.

نکته: شما ممکن است با توجه به تعداد حرکات بازی و زمان داده شده در گزینه‌ی بالا، حساب کنید که تفسیر بازی در 12 دقیقه به پایان خواهد رسید، ولی عملاً تفسیر بازی 40 دقیقه طول بکشد. برای تفسیر بازی باید صبور باشید، و بدانید کنترل دقیق زمان تفسیر به دلیل مسائل خاص فنی، امکان پذیر نیست. انتخاب زمان کمتری برای هر نیمحرکت (مثلاً 3 ثانیه) تفسیر را زودتر خاتمه می‌دهد، ولی کیفیت آن را تقریباً در حد "غیر قابل استفاده" شدن پایین می‌آورد.

گزینه‌ی Treshold: که بین همین سه گزینه‌ی مهم، از همه مهم‌تر است. این گزینه به برنامه می‌گوید که ضمن تفسیر، چه نوع حرکاتی را خطا بداند و با علامت ? مجازات کند. عددی که در این قسمت وارد می‌کنید، بر حسب "سانتی پاون" (صدم پیاده) است. مثلاً 50 یعنی نیم پیاده، 100 یعنی یک پیاده، و 300 یعنی سه پیاده. چنان‌چه این گزینه را خیلی بزرگ انتخاب کنید، خطاهای بزرگ شما هم نادیده گرفته خواهند شد. مثلاً اگر Treshold را 300 بگیرید، ممکن است در جایی یک سوار سبک را هم از دست بدهید و باز برنامه از شما ایراد نگیرد!

انتخاب عدد کوچک، حساسیت برنامه را بالا می‌برد، و تعداد واریاسیون‌های "Better is" (بهتر است...) را بیشتر می‌کند. در مجموع باید از افراط و تفریط خودداری کرد. بسته به سطح بازی و خواست شما، انتخاب عددی بین 20 و 80 کاملاً معقول است.

گزینه‌ی Last move: ممکن است یک بازی 70 حرکت باشد، ولی فقط 34 حرکت اول آن برای شما جالب باشد، و از حرکت 35 تا 70 را مقاومتی کسل کننده در شرایط کاملاً بازنده بدانید. در این صورت ممکن است بخواهید برای صرفه جویی در وقت، فقط 34 حرکت از بازی را تفسیر کنید. در این گونه موارد می‌توانید گزینه‌ی Last move را روی 34 (آخرین حرکتی که مایلید تفسیر شود.) تنظیم کنید.

دکمه‌ی Reference-DB: با فشردن این دکمه، یک دیالوگ "باز کردن فایل" ظاهر می‌شود، که به کمک آن می‌توانید، پایگاه داده‌ای که برای اشاره به گشایش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، مشخص کنید. اگر یک بار این دکمه را بزنید و پایگاه داده‌ی همراه خود فریتز را انتخاب کنید، دیگر نیازی به تکرار این کار در موارد بعدی نخواهد بود. در عین حال ممکن است، در موارد خاصی ترجیح بدهید که از یک پایگاه داده‌ی دیگر استفاده کنید، که این دکمه امکان این کار را به شما خواهد داد.

از منوی Engine گزینه‌ی Switch off engine را بزنید، ئنجین برنامه خاموش می‌شود، و دیگر تا زمانی که آن را دوباره به همین راه، یا طرق دیگر، فعال نکنید، حرکتی انجام نخواهد داد.

mohammadi
۱۲-دي-۹۱ ۰۲:۳۹ عصر
وبسایت جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط aavvzz
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 0
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
5 سال
گشايش مورد علاقه
e4
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 3
اعتبار: 0 / 60
مهارت: 7 / 1,823
تجربه: 41 / 100
سپاس ها 4
سپاس شده 1 بار در 1 ارسال

ارسال: #2
RE: تفسیر بازی با Fritz
اول اموزش فرمودید که بازی رو وارد برنامه کردید.
من بلد نیستم بازی رو وارد برنامه کنم.
من یه بازی کردم که 50 تا حرکت هست میخوام که این بازی رو وااارد فریتز کنم(این بازی رو من نوشته ثبت رو دارم)
بعدش شما گفتید که وارد سربرگ انالیز شوید و فول انالیز رو بزنید
من این گذینه رو نمیبینم.
عکس فریتزم رو ضمیمه کردم .لطفا ببینید.
-------------
اگه میشه کمکم کنید.
مرسی

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

۲-بهمن-۹۲ ۰۴:۱۰ عصر
جستجو پاسخ
مدیر کل سایت

مدیر کل سایت

اعتبار: 127
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
b4
ریتينگ
1752
دلنوشته من انجمن شطرنج ایران،نخستین انجمن تخصصی شطرنج

سطح: 32
اعتبار: 267 / 786
مهارت: 478 / 26,201
تجربه: 46 / 100
سپاس ها 903
سپاس شده 1166 بار در 508 ارسال

ارسال: #3
ابتدا بازی روی دو نفره قرار دهید و حرکات رو یک به یک انجام دهید.
سپس روی گزینه Full Analysis کلیک کنید.
این گزینه رو در عکسی که گذاشتید میبینم.

در صورت مفید بودن پست از دکمه [تصویر:  postbit_thx.gif] استفاده کنید.

مجموعه انجمن شطرنج ایران

سایت
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

کانال
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

گروه

انجمن شطرنج ایران را به دوستان خود معرفی کنید.Smiley20
۲-بهمن-۹۲ ۰۴:۲۲ عصر
وبسایت جستجو پاسخ
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 0
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
5 سال
گشايش مورد علاقه
e4
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 3
اعتبار: 0 / 60
مهارت: 7 / 1,823
تجربه: 41 / 100
سپاس ها 4
سپاس شده 1 بار در 1 ارسال

ارسال: #4
چجوری باید بازی رو دو نفره کنم؟
۲-بهمن-۹۲ ۰۴:۲۴ عصر
جستجو پاسخ
مدیر کل سایت

مدیر کل سایت

اعتبار: 127
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
b4
ریتينگ
1752
دلنوشته من انجمن شطرنج ایران،نخستین انجمن تخصصی شطرنج

سطح: 32
اعتبار: 267 / 786
مهارت: 478 / 26,201
تجربه: 46 / 100
سپاس ها 903
سپاس شده 1166 بار در 508 ارسال

ارسال: #5
نقل قول: چجوری باید بازی رو دو نفره کنم؟

در تب Home روی گزینه Infinite Analysis کلیک کنید.

در صورت مفید بودن پست از دکمه [تصویر:  postbit_thx.gif] استفاده کنید.

مجموعه انجمن شطرنج ایران

سایت

کانال

گروه

انجمن شطرنج ایران را به دوستان خود معرفی کنید.Smiley20
۲-بهمن-۹۲ ۰۴:۳۳ عصر
وبسایت جستجو پاسخ

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
57 کاربردرحال خواندن این موضوع:
khosromorphy (۱۹-تير-۰۲, ۰۱:۴۳ صبح)، parhizkar2000 (۲۰-فروردين-۰۲, ۰۲:۱۹ عصر)، Fashion (۱۲-دي-۰۱, ۰۷:۲۹ عصر)، Midochesser (۲۸-آذر-۹۸, ۰۶:۰۹ صبح)، molavi_hoo77@yahoo.com (۱۷-مرداد-۹۸, ۱۱:۳۸ عصر)، bunzymr (۱۹-خرداد-۹۸, ۱۰:۰۵ عصر)، deymah (۱۹-آبان-۹۷, ۱۱:۵۰ عصر)، Abbas 1366 (۲۹-بهمن-۹۶, ۱۲:۰۳ صبح)، 85037138 (۱۷-آذر-۹۶, ۰۷:۵۵ عصر)، mohi72 (۱۱-مهر-۹۶, ۱۰:۴۳ صبح)، mamj (۸-آذر-۹۵, ۰۲:۳۳ صبح)، caissa_1111 (۸-شهريور-۹۵, ۰۱:۰۲ صبح)، MHK2012 (۲۴-آبان-۹۴, ۰۳:۴۵ عصر)، hamed212h (۱۳-آبان-۹۴, ۰۱:۰۶ عصر)، 2510164791 (۱۰-آبان-۹۴, ۰۱:۴۹ عصر)، arash_online (۹-مهر-۹۴, ۰۸:۰۲ صبح)، saman716 (۱۵-شهريور-۹۴, ۱۲:۱۳ صبح)، yahya (۱۴-شهريور-۹۴, ۰۷:۰۶ عصر)، Armangolbidi (۳-شهريور-۹۴, ۰۱:۰۸ صبح)، mahdi12345 (۱۸-تير-۹۴, ۰۳:۵۹ عصر)، arash7 (۷-خرداد-۹۴, ۱۱:۰۰ عصر)، kashi (۳-فروردين-۹۴, ۱۲:۱۹ عصر)، david_violaw (۲۸-بهمن-۹۳, ۱۰:۵۰ صبح)، pop3m3 (۱۳-بهمن-۹۳, ۰۱:۱۲ عصر)، hrt (۶-بهمن-۹۳, ۰۱:۵۳ عصر)، Fartaj58 (۲۴-دي-۹۳, ۰۹:۵۴ صبح)، reza199512 (۱۶-آذر-۹۳, ۱۲:۳۸ عصر)، alisabar (۷-آبان-۹۳, ۱۰:۱۷ صبح)، mohsen987 (۲۸-مهر-۹۳, ۰۵:۵۹ عصر)، mayra (۲۱-مهر-۹۳, ۰۲:۳۴ عصر)، rook (۲۹-مرداد-۹۳, ۰۹:۱۹ عصر)، mhe (۱۶-مرداد-۹۳, ۰۴:۴۸ عصر)، fordcup (۸-خرداد-۹۳, ۱۲:۳۸ عصر)، aghidat (۳۰-ارديبهشت-۹۳, ۱۱:۲۵ صبح)، salar (۴-ارديبهشت-۹۳, ۱۲:۰۷ صبح)، masouddehestani (۲۷-اسفند-۹۲, ۰۳:۱۳ عصر)، hjjhhjiuuu (۵-اسفند-۹۲, ۱۲:۱۱ صبح)، reza180 (۲۵-بهمن-۹۲, ۱۲:۴۳ صبح)، aavvzz (۱۵-بهمن-۹۲, ۰۸:۲۶ عصر)، saeedy (۱۳-بهمن-۹۲, ۱۱:۲۶ صبح)، mm501 (۱۰-بهمن-۹۲, ۰۳:۵۳ عصر)، davodmyar (۸-بهمن-۹۲, ۱۰:۴۹ عصر)، mohammad-reza (۸-بهمن-۹۲, ۰۳:۳۰ عصر)، djamal (۸-بهمن-۹۲, ۱۲:۱۲ عصر)، talar (۶-بهمن-۹۲, ۰۱:۰۷ عصر)، hamid_tehrani (۵-بهمن-۹۲, ۱۰:۴۸ عصر)، navidov (۴-بهمن-۹۲, ۰۱:۲۲ صبح)، kamal208 (۳-بهمن-۹۲, ۰۶:۵۴ عصر)، gh_jahedi (۳-بهمن-۹۲, ۱۲:۲۴ عصر)، Admin (۲-بهمن-۹۲, ۰۴:۳۳ عصر)، ahmad (۳-آذر-۹۲, ۱۲:۳۶ صبح)، alib (۱۲-مهر-۹۲, ۰۸:۰۳ عصر)، kamranp (۲۹-شهريور-۹۲, ۰۹:۴۲ عصر)، kaysa (۱۲-شهريور-۹۲, ۰۹:۰۳ صبح)، Mohamad (۱۹-مرداد-۹۲, ۱۱:۱۹ صبح)، chess.mohammad (۱۲-مرداد-۹۲, ۰۱:۴۱ عصر)، morteza110 (۲۱-خرداد-۹۲, ۰۴:۴۶ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان