انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن
کلاس های مجازی آموزش شطرنج


شروع شطرنجی
زمان کنونی: ۲۶-شهريور-۹۸, ۰۱:۵۸ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Admin
آخرین ارسال: Admin
پاسخ ها 1
بازدید 3634

شروع شطرنجی
نویسنده پیام
مدیر کل سایت


مدیر کل سایت

وضعيت : آفلاین
ارسال‌ها: 1,347
تاریخ عضویت: آبا ۱۳۹۱

اعتبار: 127
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
b4
ریتينگ
1752
محل سکونت
کرمانشاه
دلنوشته من انجمن شطرنج ایران،نخستین انجمن تخصصی شطرنج

سطح: 31
اعتبار: 413 / 766
مهارت: 449 / 15,374
تجربه: 64 / 100
سپاس ها 840
سپاس شده 1044 بار در 476 ارسال

ارسال: #1
thumb شروع شطرنجی
شروع شطرنجی
آموزش شطرنج با شناخت صفحه شطرنج شروع می شود صفحه شطرنج 64 خانه دارد و 8x8است. خانه ها یکی در میان سفید و سیاه می باشند که به آنها خانه های روشن و تاریک نیز می گویند.وقتی می خواهید مهره ها را در جای خود بچینید به این نکته توجه کنید که همیشه خانه گوشه سمت راست شما سفید است . در کناره های صفحه شطرنج اعداد و حروف انگلیسی نوشته شده است که مختصات خانه ها را به ما نشان می دهد در بازی های رسمی باید مهره های سفید از ردیف اول چیده شوند و مهر های سیاه از ردیف هشتم ،ردیف های عمودی در صفحه شطرنج را ستون می گویند و هر ستونی با یک حرف مشخص می شود مثلا می گوییم ستون a یا میگوییم ستون f ،به ردیف های افقی عرض گفته می شود هر عرض با یک عدد مشخص می شود .مثلا عرض 2 یا عرض 5.[/font] [font=Arial]هر خانه شطرنج با موقعیت ستون و سپس عرض آن مشخص می شود. مثلا خانه b2 که در ستون b وعرض 2 قرار دارد و یا خانه d7که در ستون dو عرض 7 قرار دارد. به مجموعه خانه هایی که از یک گوشه به گوشه دیگر کشیده شده اندقطر گفته می شودو معمولا قطر را با خانه های ابتدا و انتهای ان نمایش می دهیم قطر a1-h8 یا قطر f1-a6

بازی شطرنج یک جنگ است بین ارتش سیاه در بالای صفحه و ارتش سفید در پایین صفحه مهر های تیره سیاه خوانده می شوند و مهره ای روشن سفید و همیشه سفید آغاز کننده بازی است. حال بیایید مهره ها را در جای خود قرار دهیم .مهره هایی که در چا گوشه صفحه قرار می گیرند رخ نام دارندبعد از رخها و در کنارشان اسب ها قرار می گیرند(4اسب)بعد از اسب ها و درکنارشان فیل ها قرار میگیرند.و پس از فیل ها در وسط مهر ها شاه و وزیر قرار می گیرند که وزیر سفید همیشه در خانه روشن و وزیر سیاه در خانه تاریک قرار می گیرند. سمت راست صفحه شطرنج یعنی طرفی که شاه ها قرار دارند را جناح شاه می گویند و سمت چپ را جناح وزیر که وزیر ها در آن سمت حضور دارند .حال پیاده ها را که هشت تا هستند در جلوی تمام مهره ها در ردیف دوم هر طرف می چینیم.حال همه چیز مهیای بازی شطرنج است ابتدا نوبت سفید است سپس نوبت سیاه و دوباره نوبت سفید می شود و... به سوالات زیر پاسخ دهید ؟ خانه f7 کجاست ؟خانه b4 را نشان دهید؟خانه های عرض دوم کدامند؟خانه g2 را نشان دهید؟قطر b1-h7 را نشان دهید ؟خانه های ستون f را نشان دهید ؟در صورت مفید بودن پست از دکمه [تصویر:  postbit_thx.gif] استفاده کنید.

اگر روزی دشمن پیدا کردی، بدان که در رسیدن به هدفت موفق بودی.
اگر روزی تهدیتت کردند، بدان در برابرت ناتوانند.
اگر روزی خیانت دیدی، بدان قیمتت بالاست.
اگر روزی ترکت کردند، بدان با تو بودن لیاقت میخواهد.
۲۲-بهمن-۹۱ ۱۰:۵۰ عصر
وبسایت جستجو پاسخ


چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
30 کاربردرحال خواندن این موضوع:
Admin (۳۰-بهمن-۹۴, ۱۰:۰۴ عصر)، majid-a (۱۱-فروردين-۹۴, ۰۲:۴۱ عصر)، shah rokh (۵-شهريور-۹۲, ۱۱:۴۴ صبح)، asus (۸-خرداد-۹۲, ۰۶:۵۹ عصر)، ali68 (۱۳-خرداد-۹۲, ۰۲:۴۷ صبح)، nima1356 (۱۴-خرداد-۹۲, ۱۱:۳۲ صبح)، meysam_ghalandari (۲۱-خرداد-۹۲, ۰۹:۱۹ عصر)، m_nasiry@yahoo.com (۱۶-تير-۹۲, ۰۵:۱۱ عصر)، mohsen987 (۲۱-آبان-۹۳, ۰۵:۳۵ عصر)، mm501 (۳-شهريور-۹۲, ۰۵:۰۹ عصر)، farmer77 (۸-مرداد-۹۲, ۰۷:۳۶ عصر)، shayanshohreh (۲۵-مرداد-۹۲, ۰۷:۳۹ عصر)، blue09 (۲۷-مرداد-۹۲, ۱۲:۰۹ صبح)، abiearam (۲۹-مرداد-۹۲, ۰۸:۲۶ عصر)، عرفان خان (۱۷-شهريور-۹۲, ۰۶:۳۶ عصر)، sumrand (۲۵-شهريور-۹۲, ۰۲:۴۵ عصر)، حمید خدابنده لو (۲-مهر-۹۲, ۰۹:۲۶ صبح)، simin_ebrahimi1986 (۸-مهر-۹۲, ۰۹:۳۸ صبح)، sheida_3731 (۱۸-آبان-۹۲, ۰۱:۲۷ عصر)، rezarzp (۲۴-آبان-۹۲, ۱۰:۳۰ عصر)، amir1996 (۲۸-آبان-۹۲, ۱۱:۰۴ عصر)، hn-up (۲۹-آبان-۹۲, ۱۱:۳۸ صبح)، mehdi1368 (۳-آذر-۹۲, ۰۲:۱۶ عصر)، soheil776 (۲۱-آذر-۹۲, ۰۱:۴۳ صبح)، Mamadmaz (۱۲-خرداد-۹۳, ۰۲:۵۹ صبح)، mery lady (۲۴-خرداد-۹۴, ۰۱:۱۳ عصر)، mohammad.zabihi (۲۱-آذر-۹۴, ۱۱:۴۳ عصر)، میتی (۱-اسفند-۹۴, ۰۷:۱۶ صبح)، archer1360 (۳۰-بهمن-۹۴, ۱۱:۵۷ عصر)، Fendi (۳۰-بهمن-۹۴, ۱۱:۰۸ عصر)

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

راه های تماس با ما

irchess.ir [at] gmail [dot] com
@Kingofcheat
انجمن شطرنج ایران در تلگرام