انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن


فتوحات کارلسن در 22 سالگی
زمان کنونی: ۲۱-فروردين-۹۹, ۰۱:۰۰ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Admin
آخرین ارسال: Admin
پاسخ ها 1
بازدید 5430

فتوحات کارلسن در 22 سالگی
نویسنده پیام
مدیر کل سایت


مدیر کل سایت

وضعيت : آفلاین
ارسال‌ها: 1,404
تاریخ عضویت: آبا ۱۳۹۱

اعتبار: 127
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
b4
ریتينگ
1752
محل سکونت
کرمانشاه
دلنوشته من انجمن شطرنج ایران،نخستین انجمن تخصصی شطرنج

سطح: 32
اعتبار: 405 / 779
مهارت: 468 / 16,922
تجربه: 17 / 100
سپاس ها 857
سپاس شده 1074 بار در 483 ارسال

ارسال: #1
thumb فتوحات کارلسن در 22 سالگی
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
فتوحات کارلسن : شکستن تمامی رکوردها در 22 سالگی


با آنکه "مگنوس کارلسن" به عنوان یک فوق ستاره رفتاری سرد را در صفحه شطرنج بروز می دهد اما ارزش این را دارد که یکبار دیگر نگاهی به عملکرد اخیر وی در مسابقات "ویک آنزی" بیندازیم. "کارلسن" قهرمانی سه دوره مسابقات "ویک آنزی" شده است و دوره اخیر مسابقات را با اختلاف 1.5 امتیاز نسبت به نزدیکترین تعقیب کننده به دست آورد. کاری که پیش از این تنها "نایجل شورت"در سال 1986 و "گری کاسپاروف" در سال 2000 موفق به انجام آن شده بودند.اما دستاوردهای عمومی وی بنا به تحقیق "مایکل وون کیتز" که این ارقام و عملکردها را به نمودار آورده ، بیشتر از این حرفهاست.


دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

رکوردداران "ویک آنزی" : "ویسواناتان آناند" با پنج عنوان قهرمانی ، "لاجوس پورتیش" با چهار عنوان قهرمانی و "مکس ایوه" با چهار عنوان قهرمانی


مسابقات "ویک آنزی" از روزهای اولیه سال 1938 آغاز شده است. سنگ بنای این مسابقات توسط "مکس ایوه" فرزند خلف شطرنج هلند گذاشته شده است. وی همچنین موفق به کسب چهار عنوان قهرمانی مسابقات در طول تاریخ برگزاری آن شده است. اما این رکورد در طول تاریخ تنها در انحصار "ایوه" قرار نداشته و در سال 2006 بود که "ویسواناتان آناند" کسی که هم اکنون تاج قهرمانی شطرنج جهان را بر سر دارد توانست با کسب قهرمانی مشترک همراه با "وسلین توپالف" با کسب پنجمین عنوان قهرمانی خود در طول تاریخ برگزاری این دوره از مسابقات ، رکورد جدیدی از خود به جا گذارد. "کارلسن" مدافع عنوان قهرمانی مسابقات سومین باری است که نام خود را به عنوان قهرمان این مسابقات معتبر در تاریخ ثبت کرده است.اولین بار در سال 2008 ، بار دوم در سال 2010 و سومین بار در دوره اخیر مسابقات در سال 2013 میلادی.


دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


بدون در نظر گرفتن مسابقات امسال و در دوره های اخیر ، تنها باری که به یاد داریم که قهرمان مسابقات توانسته با یک امتیاز اختلاف نسبت به سایرین عنوان قهرمانی را از آن خود کند "لئون آرونیان" می باشد که در سال 2012 با کسب 9 امتیاز از 13 بازی موفق به انجام این کار شد. همچنین به جا گذاشتن این نتایج ، ریتینگ 2891 را برای وی به ارمغان آورد.دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
"کارلسن" با کسب 7 پیروزی در مسابقات اخیر ، عملکرد قابل توجه 2931 را از خود به جا گذاشته و همچنین اختلاف 1.5 امتیازی را با سایرین کسب نموده است. در حقیقت با روش برگزاری 13 دوری مسابقات تنها دو مرتبه دیگر این رکورد در طول تاریخ برگزاری مسابقات ثبت شده است. برای اولین بار توسط "نایجل شورت" در سال 1986 با کسب 9.5 امتیاز از 13 دیدار و بار دیگر توسط "گری کاسپاروف" در سال 2000 با کسب 9.5 امتیاز از 13 دیدار. اگر این ابر استاد بزرگ نروژی توانسته بود در دور آخر مسابقات "آنیش گیری" را شکست دهد در آنصورت این رکورد تنها در انحصار وی قرار می گرفت. البته در طول تاریخ 72 ساله برگزاری مسابقات "ویک آنزی" بازیکنانی دیگر هم بوده اند که این اختلاف امتیاز را رقم بزنند. "تایمانوف" با کسب 12 امتیاز از 15 بازی در سال 1970 ، "پورتیش" با کسب 10.5 امتیاز از 15 بازی در سال 1972 ، "براون" با کسب 11.5 امتیاز از 15 بازی در سال 1974 و "نیکولیچ" با کسب 7 امتیاز از 9 بازی در سال 1974.

هر چند "کارلسن" توانست با 1.5 امتیاز اختلاف "آناند" نزدیکترین تعقیب کننده اش را با کسب 10 امتیاز از 13 بازی پشت سر گذارد اما این رکورد تنها در انحصار وی نیست و برای اولین بار در مسابقات 1999"گری کاسپاروف" توانسته بود با کسب 10 امتیاز از 13 دیدار این رکورد را به نام خود ثبت کند. اما تنها تفاوتی که ثبت رکورد بین این دو بازیکن می باشد این نکته است که مگنوس کارلسن" بدون شکست قادر به دستیابی به این مهم شده است در حالی که در مورد "کاسپاروف" اینچنین نیست.دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نتیجه ای که می توان از این آمار و ارقام گرفت این است که "مگنوس کارلسن" توانسته است بهترین عملکرد را در تاریخ هفتاد و دو ساله مسابقات "ویک آنزی" با کسب 7 پیروزی ، ثبت اختلاف 1.5 امتیازی در حالیکه عنوان رکورددار ریتینگ بین المللی را در نزد خود دارد ، از خود به جا گذارد.نتایج "کارلسن" در مسابقات "ویک آنزی 2013"
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اما تازه "کارلسن" دراول راه قرار دارد و باید منتظر بیش از اینها باشیم. درادامه نگاهی گذرا به عملکرد وی در سالیان اخیر داریم:دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اگر "کارلسن" از مسابقات قهرمانی جهان در دوره گذشته انصراف نداده بود و با فرض اینکه می توانست در نوامبر سال گذشته با شکست "آناند" عنوان قهرمانی شطرنج جهان را از آن خود کند در آنصورت تنها رکورد باقیمانده که کسب عنوان جوانترین قهرمان شطرنج جهان که در انحصار "گری کاسپاروف" با 22 سال سن است را از آن خود می کرد. البته این نابغه جهان شطرنج در طول سالیان بیکار نبوده و توانسته 18 ابر مسابقات بزرگ شطرنج را فتح کند. رکورد فاتح بیشترین تعداد ابر مسابقات شطرنج در اختیار "آلکساندر آلخین" اسطوره شطرنج جهان با فتح 39 ابر مسابقات در طول تاریخ است. البته وی این عملکرد را در طول بیش از 30 سال فعالیت به عنوان بازیکن شطرنج ثبت کرده است و این در حالی است که "کارلسن" تنها در طول 8 سال گذشته و از آگوست 2007 که عنوان قهرمانی مسابقات "بیل" در سوئیس را به دست آورد موفق به فتح 18 ابر مسابقات شطرنج شده است. "کارلسن" هنوز اول راه است.

باید بدون هیچ حرفی گفت : "نور ، کارلسن ، اکشن !!

منبع:شطرنجیان

در صورت مفید بودن پست از دکمه [تصویر:  postbit_thx.gif] استفاده کنید.

اگر روزی دشمن پیدا کردی، بدان که در رسیدن به هدفت موفق بودی.
اگر روزی تهدیتت کردند، بدان در برابرت ناتوانند.
اگر روزی خیانت دیدی، بدان قیمتت بالاست.
اگر روزی ترکت کردند، بدان با تو بودن لیاقت میخواهد.
۲۶-بهمن-۹۱ ۰۳:۲۲ عصر
وبسایت جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط david_violaw


چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
30 کاربردرحال خواندن این موضوع:
shah rokh (۵-شهريور-۹۲, ۱۱:۴۴ صبح)، silkchess (۲۰-خرداد-۹۲, ۰۱:۳۴ عصر)، m_maleki86 (۲۰-خرداد-۹۲, ۱۲:۵۲ عصر)، mm501 (۲۳-مرداد-۹۲, ۰۸:۳۷ عصر)، adaf (۲-شهريور-۹۲, ۰۱:۰۵ صبح)، tavakolipourali (۹-مهر-۹۲, ۰۶:۰۸ عصر)، hamed (۲۹-مهر-۹۲, ۰۹:۴۴ عصر)، vr1351 (۱۷-آذر-۹۲, ۱۰:۱۵ صبح)، magi carlsen (۹-اسفند-۹۲, ۰۲:۳۶ صبح)، 52622 (۱۶-تير-۹۳, ۱۲:۱۸ عصر)، mishdi (۲۷-فروردين-۹۳, ۱۰:۴۰ عصر)، ha_hab2010 (۲۰-ارديبهشت-۹۳, ۰۱:۱۶ عصر)، kabus22 (۲-خرداد-۹۳, ۰۵:۰۷ عصر)، mrhamid (۲۴-ارديبهشت-۹۴, ۱۲:۴۵ عصر)، david_violaw (۲۰-آذر-۹۳, ۰۳:۰۲ صبح)، reza199512 (۱۶-آذر-۹۳, ۰۱:۳۳ عصر)، atila421833 (۱۸-مرداد-۹۴, ۱۲:۰۲ عصر)، Alipouya1400 (۲۴-اسفند-۹۳, ۰۵:۴۷ صبح)، ali2afp (۲۰-فروردين-۹۴, ۱۲:۳۰ صبح)، derangforu (۱۳-ارديبهشت-۹۴, ۰۲:۲۹ عصر)، Lotus (۱۰-ارديبهشت-۹۴, ۰۱:۱۰ صبح)، sohrabsohr (۱۷-تير-۹۴, ۱۱:۴۴ عصر)، fhdfghd (۲۳-تير-۹۴, ۱۲:۳۹ صبح)، 18937 (۸-آبان-۹۴, ۰۵:۵۱ عصر)، alfex (۲۶-آبان-۹۴, ۱۰:۳۲ عصر)، a-rahimi (۲۹-اسفند-۹۴, ۰۵:۴۶ صبح)، mb2000 (۱۱-شهريور-۹۶, ۱۱:۰۵ صبح)، Mjman (۴-دي-۹۶, ۰۵:۴۱ عصر)، ramzy (۱۱-شهريور-۹۷, ۰۷:۴۹ عصر)، payam (۱۳-آبان-۹۸, ۰۴:۵۹ صبح)

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
انجمن شطرنج ایران در تلگرام