انجمن شطرنج ایران
راه و روش پیشرفت در شطرنج - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (https://irchess.com)
+-- انجمن: مربیگری (/forumdisplay.php?fid=70)
+--- انجمن: شطرنج مدرن (/forumdisplay.php?fid=130)
+--- موضوع: راه و روش پیشرفت در شطرنج (/showthread.php?tid=1872)

راه و روش پیشرفت در شطرنج - VvmahdivV - ۱۷-بهمن-۹۹ ۰۵:۳۶ عصر

اول اینو بگم ک این مطالبی ک الان اینجا مطرح میکنم توصیه اساتید بنام شطرنجه و من فقط نقل قول میکنم.

✔️برای رسیدن ب سطح استادی اول اینکه حتما حتما حتما باید مطالعه روزانه تاکتیک و آخربازی داشته باشید. تا سطح استادی یعنی ریتینگ ۲۳۰۰ هیچ نیازی، تاکید میکنم هیچ نیازی ب مطالعه سیستماتیک و منظم استراتژی و شروع‌بازی نیست. اشتباه بسیاری از آماتورها اینه ک ساعتهای متوالی صرف مطالعه شروع‌بازی یا استراتژی میکنن در حالیکه بالای ۹۰ درصد بازیهایی ک زیر سطح استادی انجام میشه، تکلیفشون با ی عملیات تاکتیکی روشن میشه.
پس ب طور روزانه سعی کنید مطالعه تاکتیک داشته باشید. چ فایده‌ای داره ک با حفظ کردن شروع‌بازی‌ها ب ی پوزیسیون مناسب یا حتی برنده در وسط‌بازی برسیم اما با ندیدن ی ترکیب(چ برای خودمون چ حریفمون) بازی رو ببازیم؟
اگر قصد دارید ب صورت جدی شطرنج بازی کنید، پیشنهاد میشه ک روزانه حداقل ۵۰ تا پازل تاکتیک حل کنید.

✔️ممکنه سوال کنید ک خب پس نیازمون ب دانش شروع‌بازی رو چطور برطرف کنیم؟
جواب اینه ک در حین همون بازیهای بلیتزی ک توی هیات شطرنجتون یا نت بازی میکنید یا بازیهاتون توی مسابقات، ب صورت ضمنی و اتوماتیک، اون حد از دانش شروع‌بازی رو ک مناسب با سطح بازیتون باشه یاد خواهید گرفت.

✔️نکته بعدی و بسیار مهم، شرکت مرتب و منظم در مسابقاته. شرکت منظم در مسابقه، بازی رو شلاق میزنه و ب تجربه شطرنجی شما بسیار اضافه میکنه و ضمنا اون جنگندگی‌ای ک ی شطرنجباز لازم داره رو هم بهش تزریق میکنه.

✔️نکته بعدی ک تعداد کمی از آماتورها بهش اهمیت میدن، بررسی بازیهاتونه. سعی کنید ب جای اینکه همش توی نت یا هیاتتون بازی کنید، مقداری از زمانتون رو ب بررسی بازیهاتون اختصاص بدید(مخصوصا باختهاتون). اول با فکر خودتون و بعد با انجین بازیهاتون رو بررسی کنید.
یادتون باشه ک همه شطرنجبازا اشتباه میکنن اما ازین بین، اونهایی موفقن ک یک اشتباه خاص رو فقط یک بار مرتکب بشن. بررسی بازیها و نقاط ضعفهاتون قطعا بهتون کمک میکنه ک امتیازات زیادی رو در آینده نجات بدید. فرضا اگر یک بازی رو ب خاطر بد دفاع کردن پوزیسیون فیلیدور در آخربازی رخ باختید، بااااید این اشتباه فقط یک بار صورت بگیره و ن بیشتر. این باید اولین و آخرین اشتباهتون توی پوزیسیون فیلیدور باشه. با مطالعه این باخت قطعا با پوزیسیون فیلیدور و مانور دفاعی لازم برای رسیدن ب تساوی آشنا خواهید شد و دیگه اون اشتباه رو انجام نخواهید داد.

✔️ و نکته آخر، مطالعه بازیهای کلاسیک تفسیرشده. این کار درک شطرنجی شما رو بهبود داده و تحول و گسترش شروع‌بازیها رو ب شما نشون خواهد داد و متوجه خواهید شد ک فی‌المثل فلان حرکت یا شاخه ب چ دلیل، دیگه بازی نمیشه. ضمنا این کار، شما رو با سبکهای مختلف بازی و ایده‌‌های گوناگون وسط‌بازی آشنا کرده و در کل، خزانه شطرنجی شما رو غنی‌تر خواهد کرد.

در آخر این رو هم اضافه کنم ک اساتید شطرنج، نکات زیادی رو برای پیشرفت در شطرنج متذکر شدن. گاهی یک استاد نکاتی رو مطرح میکنه ک لزوما مورد قبول بقیه اساتید نیست. اما اینهایی ک الان برشمردم، نکاتیه ک تقریبا همه اساتید، متفق‌القول برای پیشرفت لازم میدونن و من این عوامل رو از بین توصیه‌های مختلف گلچین کردم. امیدوارم این متن ب دردتون بخوره و در عمل ازش استفاده کنید و بازیتون رو روزب‌روز بهبود بدید.