انجمن شطرنج ایران
آموزش دریافت اطلاعات راجع به بازی خودتون - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (http://irchess.com)
+-- انجمن: مربیگری (/forumdisplay.php?fid=70)
+--- انجمن: شطرنج مدرن (/forumdisplay.php?fid=130)
+--- موضوع: آموزش دریافت اطلاعات راجع به بازی خودتون (/showthread.php?tid=1882)

آموزش دریافت اطلاعات راجع به بازی خودتون - VvmahdivV - ۲۲-بهمن-۹۹ ۱۰:۵۱ عصر

برید تو وبسایت لایچس و بعد پروفایلتون رو باز کنید.

[تصویر:  attachment.php?aid=943]

سمت راست و وسط صفحه، گزینه‌ای رو میبینید ب نام chess insight. واردش بشید. صفحه جدید ب این شکل خواهد بود

[تصویر:  attachment.php?aid=944]

تبریک میگم! شما وارد اقیانوسی از اطلاعات راجع ب بازی خودتون شدید!! خیلیها نمیدونن این چس اینسایت چیه و در اینجا من ب طور خلاصه براتون توضیح میدم.
این آپشن وبسایت لایچس، در واقع جاییه ک تمااام ضعفها و نقاط قوت شما و ویژگیهای خاص بازی شما رو با آمار و ارقام بهتون نشون میده. مثلا ب سمت چپ نگاه کنید. سوالات مختلفی رو نشون میده. مثلا ی سوال اینه:

When I trade queens, how do games end?

میگه "وقتی در بازیهای من، وزیرا تعویض شدن، نتیجه بازیها چی شده؟"
برای دیدن جواب روی این سوال ضربه میزنم و واردش میشم.

[تصویر:  attachment.php?aid=945]

میبینید ک در بازیهای رپید، در 50 درصد مواقع بعد از تعویض وزیرا بردم و در 50 درصد مواقع باختم. در بازیهای بلیتز، 58 درصد برد داشتم و 8 درصد مساوی و مابقیش رو باختم. در بازیهای مکاتبه‌ای، وقتی وزیرا تعویض شدن، همیشه من برنده بودم.

البته این آمار و ارقام ب خودی خود معنا ندارن و باید تفسیر بشن و بعد هم ازشون نتیجه درست استخراج بشه. تفسیر این آمار و اطلاعات هست ک ب ما نشون میده ک نقاط ضعف و قوتمون کجاست. مثلا وضعیت بالا نشون میده ک اگر من وقت کافی داشته باشم، آخربازیهای بدون وزیر رو عالی اداره میکنم و وقتی هم کمتر وقت دارم(یعنی در بلیتز) بهتر از رپید نتیجه میگیرم! (البته در پوزیسیونهای بدون وزیر). چرا؟

از روی نتایج بازیهای مکاتبه‌ای من مشخصه ک مشکل خاصی در اداره پوزیسیونهای بدون وزیر ندارم، پس چرا در رپید ک وقت بیشتری هم نسبت ب بلیتز داشتم، نتایجم بدتره؟

اینجاست ک پای تفسیر میاد وسط. خود من میدونم ک موقعی ک رپید بازی میکنم، نسبت ب وقتی ک بلیتز بازی میکنم، روی حرکاتم وسواس و دقت بیشتری ب خرج میدم و احتمالا همین عامل باعث باخت من روی ساعت شده(بخصوص ک سرعت نت من هم گاهی اصلا مطلوب نیست). پس میتونم نتیجه بگیرم ک ی مشکل من اینه ک گاهی بیش از حد مته ب خشخاش میذارم و این روی بازیم کیفیت نامطلوب میذاره. حالا ک این نکته رو فهمیدم و با آمار و ارقام مطمئن شدم ک روی بازیم اثر منفی داره، میتونم حواسم رو ازین ب بعد جمع کنم تا توی چاله وسواس و دقت بیش از حد لازم نیفتم.
اینا رو گفتم تا نشون بدم ک هر کسی میتونه ب همین صورت و ب همین سادگی، جنبه‌های مختلف بازیش رو ب کمک چس اینسایت بررسی و ضعفهاش رو برطرف کنه.

[attachment=947]

مابقی آموزش چون خیلی زیاد بود ب صورت voice گذاشتمش.
نکته: این آپشن یعنی چس اینسایت یا "بینش شطرنجی" فقط روی وبسایت بارگذاری شده و روی اپ لایچس وجود نداره.

RE: آموزش دریافت اطلاعات راجع به بازی خودتون - Davis - ۲-آبان-۰۲ ۰۵:۳۸ صبح

فکر کنم متوجه شدم، برمی گردم و امتحانش می کنم، ممنون.