انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن

مهم:در صورت خرید از سایت اگر فایل برای شما ارسال نشد و یا پیغام تراکنش ناموفق را دریافت کردید حتما از طریق تلگرام با آیدی Kingofcheat@ با مدیریت سایت تماس بگیرید.با تشکر

سوالات شطرنجی
زمان کنونی: ۹-فروردين-۰۳, ۰۷:۵۱ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: VvmahdivV
آخرین ارسال: VvmahdivV
پاسخ ها
بازدید 3262

سوالات شطرنجی
نویسنده پیام
مدیر ارشد انجمن

مدیر ارشد انجمن

وضعيت : آفلاین

اعتبار: 3
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
2 سال
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 4
اعتبار: 2 / 80
مهارت: 10 / 754
تجربه: 22 / 100
سپاس ها 1
سپاس شده 24 بار در 24 ارسال

ارسال: #1
سوالات شطرنجی
سلام ب همگی

چند تا سوال از من شده ک سعی میکنم همشون رو ب نوبت جواب بدم.

اول اینکه از بین سوالا متوجه شدم ک ی اشتباه خاص در مورد شروع‌بازی بین خیلیها رایجه. چند نفر از من پرسیدن ک چند تا شروع‌بازی رو باید بلد باشن؟

ببینید دوستان، در سطح پایینتر از استادی، تعداد واریانتها و شاخه‌هایی ک بلدید، در مقابل اینکه چقدر میتونید منطق پشت حرکاتها رو بفهمید، واقعا چندان اهمیتی نداره. خوبه ک شروع‌بازیهای متنوعی رو بلد باشید اما از اون مهمتر اینه ک بفهمید چرا دارید فلان حرکت رو بازی میکنید.

اجازه بدید مثال بزنم.

[تصویر:  attachment.php?aid=948]
[size=medium]
سالها بود ک در شاخه کلاسیک نیمزوهندی(4Qc2)، حرکت اصلی سیاه در حرکت ششم b6 بود اما چند سال پیش، آناند حرکت d5 رو (ک سالها حرکت دقیقی محسوب نمیشد) مجددا ب این شروع بازگردوند و الان هر دو حرکت d5 و b6 تقریبا ب ی اندازه متداول هستن.

تا اون موقع تصور میشد ک بعد از
1.d4 Nf6
2.c4 e6
3.Nc3 Bb4
4.Qc2 O-O
5.a3 B.c3
6.Q.c3 d5
7.c.d5
دورنمای پوزیسیون سیاه خوب نیست چون الان روی صفحه، ساختار پیاده‌ای گامبی وزیر ناپذیرفته رو داریم ک البته سیاه فیل بسیار خوب سیاهرو خودش رو ک نقش دفاعی عالی برای جناح شاهش داره و ضمنا میتونه برای ضدحمله ب مرکز سفید ب کار گرفته بشه، از دست داده.

اما چرا اینجا d5 حرکت خوبیه؟
ب پوزیسیون بالا نگاه کنید. نوبت سیاهه. سیاه باید چجوری در d5 پیاده‌اش رو پس بگیره؟

با عرض پوزش ب خاطر سوال گول‌زننده من. میخواستم شما هم همون اشتباهی رو مرتکب بشید ک همه تا قبل از نوآوری آناند مرتکب میشدن. در واقع همه شطرنجبازها حتی اساتید گمون میکردن ک توی این وضعیت، سیاه باید در d5 پس بگیره اما آناند حرکت !Ne4 رو پیدا کرد ک بعد از حرکت وزیر سفید، حالا سیاه e.d5 خواهد کرد.

دقت کنید ک اگر سیاه در حرکت هفتم e.d5 کنه اونوقت همون مشکلی پیش میاد ک الان بهش اشاره کردم. سیاه ساختار گامبی وزیر ناپذیرفته رو داره (ارتودکس تعویضی، ساختار پیاده‌ای کارلزباد) منتها بدون فیل سیاهرو خودش. و ضمنا حالا سفید میتونه با Bg5 ادامه بده در حالیکه با حرکت بینابینی Ne4، سفید دیگه این گزینه رو هم از دست داده.

ممکنه بگید خب سیاه ک مجبور نیست با پیاده پس بگیره، میتونه N.d5 کنه.

باید بگم ک اگر سیاه با N.d5 ادامه بده هم اونوقت
8.Qc2 Nc6
9. Nf3
فیل سفیدرو سیاه هنوز مشکل گسترشی داره و پیاده e6 مسیرش رو مسدود کرده.

خب، پس سیاه با کمک نوآوری آناند مسیر فیل سفیدرو خودش رو باز کرده و اسبش هم با کسب تمپ فعال شده و در e4 نشسته.

در واقع حرکت d5 حرکت بسیار خوبیه چون ب جز مزایایی ک گفتیم، ی حسن بزرگ دیگه هم داره:
درسته ک سفید توی شاخه کلاسیک، برتری دوفیل داره و ساختار پیاده‌ایش هم سالمه اما غالبا در گسترش عقب میمونه و ب همین خاطر، تلاش برای باز کردن مرکز، گزینه‌ای بسیار معقول و منطقی برای سیاهه و در اینجا سیاه با انجام d5 اولین گام رو برای گشودن مرکز برداشته.

با همین مثال ساده میبینید ک درک منطق نهفته در حرکتهای شروع‌بازی واقعا مهمه و در اولویت. چندان مهم نیست ک 10 تا شروع‌ حفظ هستید یا 3 تا. مهم اینه ک هر شروعی رو ک بازی میکنید، "بفهمید". دانش تئوریک همه شطرنجبازها در شروع‌بازی بالاخره ی جا ب پایان میرسه و تازه در اون لحظه است ک عیار بازی اون شطرنجباز مشخص میشه. برای ساده شدن مثالمون بیاید فرض کنیم ک ی نفر تا d5 رو از حفظ باشه و بازی کنه اما وقتی ندونه ک چرا d5 حرکت خوبیه و چرا انجامش داده، ممکنه با حرکتهای e.d یا N.d5 ادامه بده و ب مشکل بخوره. عینا همین مثال رو میشه در مورد کسانی زد ک تا حرکت 12، 15 یا 19 ی شروع‌بازی خاص رو صرفا حفظ کردن. ب محض اتمام معلومات تئوریک و حفظی، حالا شطرنجباز باید قادر باشه حرکات منطقی‌ای رو ک پوزیسیون "می‌طلبه" پیدا کنه....وگرن قاعدتا چون نمیدونه با پوزیسیونی ک ایجاد کرده چکار باید بکنه، ممکنه خیلی زود تمام رشته‌ها رو پنبه کنه.

شما هم حتما تجربه مشابه این رو دارید:
چند نفر از دوستان شطرنجیتون رو میشناسید ک فرضا تا حرکت 20 دفاع سیسیلی، واریانت پیاده سمی رو بلدن اما در حرکت 25 تسلیم میشن؟

پس یادمون باشه ک مهمترین و اولین نکته، کیفیت آموخته‌هاست و کمیت اونها در جایگاه دوم اهمیت قرار داره.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴-اسفند-۹۹ ۱۲:۴۶ عصر، توسط VvmahdivV.)
۱۶-اسفند-۹۹ ۰۲:۲۵ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin

پیام‌های داخل این موضوع
سوالات شطرنجی - VvmahdivV - ۱۶-اسفند-۹۹ ۰۲:۲۵ عصر

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
5 کاربردرحال خواندن این موضوع:
khosromorphy (۱۹-تير-۰۲, ۰۱:۵۲ صبح)، بهرام خیرخواه (۱-آذر-۰۰, ۰۲:۲۷ عصر)، Vahid28 (۱۵-شهريور-۰۰, ۰۱:۲۶ عصر)، Admin (۲۵-اسفند-۹۹, ۱۱:۳۹ صبح)، VvmahdivV (۲۴-اسفند-۹۹, ۱۲:۴۷ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان